Autentyzm filmu zrealizowanego w oryginalnych plenerach umożliwia wędrówkę po Palestynie wraz z Mesjaszem, a każde słowo wypowiedziane w filmie przez postać Jezusa pochodzi z Pisma Świętego.
Tytuł oryginalny: "Jesus"
Inne tytuły: "The Jesus Film", "Jesús", "Jesús: el hombre que usted creía conocer", «Иисус»
Produkcja: 1976-1981
Premiera: 19 październik 1979 (USA) oryginalna wersja kinowa
1982 (USA) wersja wideo z nową ścieżką dźwiękową
2014 (Świat) wersja komputerowo przetworzona, z nowym dźwiękiem
Reżyseria:
reżyser
reżyser
Muzyka:
muzyka
muzyka
Obsada:
Jezus
Maria
Szymon / Piotr
Józef
Kajfasz
Mateusz
Filip
Szymon Cyrenejczyk
Zachariasz
żebrak-ślepiec
Jan Chrzciciel
Judasz Iskariota
Elżbieta
garbata kobieta w świątyni
Poncjusz Piłat
Tomasz
Juda, brat Jakuba
bogaty młody zarządca
chłopiec z epilepsją
mężczyzna opętany przez demony
Szymon Faryzeusz
Jakub Starszy
Symeon
Herod Antypas
Szymon Zelota
Annasz
Andrzej
Józef z Arymatei
ojciec chłopca-epileptyka
Jair
Maria Magdalena
Jan
Bartłomiej
Jakub, syn Alfeusza
centurion rzymski dowodzący krzyżowaniem; nie występuje w napisach
legionista rzymski przybijający napis na krzyżu Jezusa; nie występuje w napisach
Dyzma, "dobry" łotr; nie występuje w napisach
wyznawca nauk Jezusa; nie występuje w napisach
Gestas, "zły" łotr; nie występuje w napisach
zarządca synagogi; nie występuje w napisach
pastuch świń; nie występuje w napisach
i inni
Dubbing:
Łukasz (narrator wersji angielskojęzycznej)
Łukasz (narrator wersjipolskojęzycznej)
Notatki:
W 1976 roku producent John Heyman z pomocą amerykańskiego ewangelisty Williama "Billa" Brighta rozpoczął pracę nad filmem, który miał być wierną ekranizacją Biblii. Jednak pierwotny budżet projektu "The Jesus Film", jak początkowo miał się nazywać, planowany na ok. milion dolarów i dwuletni termin produkcji szybko okazały się niewystarczające na tak ambitne przedsięwzięcie. Zwłaszcza, że realizatorom zależało na jak najwierniejszym odtworzeniu obrazu życia Palestyny w czasach Jezusa. Główny aktor grający postać Jezusa - Brian Deacon - czytał nawet codziennie Biblię w tłumaczeniach na kilka języków po to, aby mieć absolutną pewność, że prezentuje nauki Jezusa najdokładniej jak to możliwe. Bardzo szybko stało się jednak oczywiste, że tak ogromne w swym rozmachu przedsięwzięcie w tamtych latach nie było możliwe do ukończenia nie tylko bez naprawdę ogromnych funduszy, ale też z powodu ograniczeń technicznych ówczesnej sztuki filmowej, nie używającej jeszcze komputerowych efektów wizualnych. Już po rozpoczęciu produkcji ktoś oszacował, że ekranizacja całej Biblii zajmie im około 10 lat (w rzeczywistości - w tamtym czasie - zajęłoby to o wiele dłużej), cały projekt został więc zmieniony i zadecydowano, że zostanie sfilmowana tylko jedna z ksiąg biblijnych. Zamiast tworzyć równolegle dziejącą się opowieść lub upiększać wydarzenia biblijne, jak to było (i nadal jest) robione w wielu filmach biblijnych, filmowcy zdecydowali się ekranizować najdokładniej i najlepiej jak potrafili samą tylko Ewangelię Św. Łukasza, wybraną do tego celu z uwagi na jej "kompletność" w porównaniu z innymi Ewangeliami.
Mimo to prace nad filmem trwały prawie 5 lat i wydano na niego ponad 6 milionów dolarów USA, co stało się możliwe tylko i wyłącznie dzięki finansowemu wsparciu ze strony zamożnego małżeństwa Bunkera i Caroline Hunt, członków chrześcijańskiej organizacji "Campus Crusade for Christ" założonej jeszcze w latach 1950-ch przez Billa Brighta (obecnie znanej pod nazwą "Cru"), którzy za własne pieniądze sfinansowali całą produkcję.
W realizacji wzięło udział blisko 5000 aktorów i statystów, a dla potrzeb filmu wykonano aż 4000 kostiumów. Po zakończeniu filmowania i wstępnego montażu całość została poddana opracowaniu nowego dubbingu, gdyż John Heyman był niezadowolony ze zbyt piskliwych jego zdaniem głosów Izraelczyków występujących w filmie. Ostatecznie nagrano całą ścieżkę dźwiękową filmu od nowa, z oryginalnego zapisu pozostawiając jedynie kwestie wypowiadane przez Briana Deacona, a wszystkie inne postacie zostały zdubbingowane.
A jednak, pomimo tak wielu zabiegów, film zrobił klapę.
Gdy wszedł na ekrany kin w USA, w okresie dystrybucji kinowej zarobił tylko trochę ponad połowę tego, co kosztowała jego produkcja. Dopiero w ciągu następnych 2 lat został przetłumaczony na ponad 20 języków i z czasem stał się ogromnym sukcesem kasowym i frekwencyjnym. W dużej mierze przyczyniła się do tego kolejna organizacja ewangelisty Billa Brighta, założony w 1981 roku "Jesus Film Project", którego zadaniem była praca nad - początkowo - produkcją jak najwierniejszych tłumaczeń do filmu. W międzyczasie na Zachodzie doszło do "rewolucji" domowego wideo i kasety wideo wkrótce opanowały cały świat, co mądrze wykorzystali właściciele "Jesus Film Project", którzy natychmiast zajęli się produkcją kaset VHS z wersjami filmu dubbingowanymi w jak największej ilości języków, co z pewnością przyczyniło się do jego ogromnej popularności na świecie.
Według informacji zamieszczonej na Wikipedii, film oficjalnie obejrzało ponad 3 miliardy widzów na całym świecie, a do teraz został przetłumaczony już na ponad 600 - słownie: sześćset! - języków (co wydaje się aż niewiarygodne). [FilmyPolskie888 ☞ tiny.cc/fp888]
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
02.121224
(POL) polski,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz