Wojna zimowa (1989)

W październiku 1939 roku Finlandia ogłasza mobilizację w związku z upadkiem Rzeczypospolitej i wzrastającym zagrożeniem ze strony ZSRS spowodowanym zajęciem Litwy, Łotwy i Estonii. 30 listopada 1939 roku Związek Sowiecki napada na Finlandię i wybucha wojna, nazywana przez historyków Wojną zimową (fiński: Talvisota). Film został zrealizowany na 50 rocznicę wybuchu Wojny zimowej i koncentruje się na losach grupy powołanych pod broń rezerwistów z miasteczka Kauhava, pokazując najbardziej zaciekłe walki jakie toczyły się na Przesmyku Karelskim. Akcja filmu kończy się zawarciem pokoju pomiędzy Finlandią a ZSRR 13 marca 1940 roku.

Na podstawie książki Anttiego Tuuri pod tym samym tytułem, która była fabularyzowanymi wspomnieniami żołnierzy 23. Pułku Piechoty, podpartymi fragmentami codziennie spisywanego dziennika pułku.




Tytuł oryginalny: "Talvisota"
Inne tytuły: "The Winter War", "Winterkrieg", "Guerre d'hiver", "Téli háború", "Războiul de iarnă", "Perang musim dingin", "Vinterkriget", «Зимняя война»,
Produkcja: 1988-1989
Premiera: 30 listopad 1989 (Finlandia)

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
szer. Martti Hakkala
szer. Jussi Kantola
szer. Pentti Saari
szer. Vilho Erkkilä; w napisach jako: Heikki Paavilainen
kapral Erkki Somppi
kapral Juho Pernaa, medyk
szer. Arvi Huhtala
szer. Aatos Laitila
kapral Veikko Korpela
szer. Pawo Hakkala
szer. Matti Ylinen
szer. Mauri Haapasalo; w napisach nazwisko: Edelman
por. Yrjö Haavisto
kpt. Sihvo
por. Jorma Potila
ppłk. Matti Laurila
st. sierż. Hannu Jutila
szer. Ahti Saari
szer. Yrjö "Ylli" Alanen
por. Jaakko Rajala
szer. Eino Nisula; w napisach jako: Eero Melasniemi
szer. Antti Jouppi
pani Ylinen
pan Ylinen
Anna Ylinen
Marjatta Hakala
Liisa Hakala
Jussi Hakala
Pawo Hakala w młodości
Aino; w napisach jako: Leea Klemol
Leina
Liisa
handlarz
kapitan okrętu
i inni

Notatki:
Większość postaci występujących w filmie jest autentyczna, a ich losy zostały pokazane zgodnie z rzeczywistymi wydarzeniami, aczkolwiek dialogi są oczywiście fikcyjne.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


04.180410

(POL) polski,


1 komentarz:

  1. Jeden z fińskich żołnierzy na widok zbliżających się, niekończących szeregów Armii Czerwonej, miał podobno powiedzieć:
    - Mój Boże, gdzie my ich wszystkich pochowamy!
    Miał rację. Podczas gdy straty po stronie fińskiej wyniosły niespełna 23 tys ludzi, sowieci stracili aż 230 tys ludzi i faktem jest, że po zawarciu traktatu pokojowego między Finlandią i ZSRS - aby ukryć przed społeczeństwem ogrom strat i rozmiary wielkiego lania, jakie Finowie im sprawili - sowieci nie przyjęli swoich poległych i to Finowie musieli ich pochować . . .

    OdpowiedzUsuń