Dziecko Rosemary (1968)

Młode małżeństwo, Rosemary i Guy Woodhouse, wprowadza się do starej kamienicy zwanej Bramfordem, z którą wiąże się kilka makabrycznych historii. Po pewnym czasie Rosemary zachodzi w ciążę w okolicznościach, które mgliście pamięta (czuła się chora i śpiąca po kolacji oraz dziwnie smakującym deserze, będącym poczęstunkiem od sąsiadów – natrętnego małżeństwa Castevetów). U ciężarnej pojawiają się niepokojące objawy – bóle, trupia bladość, chudnięcie i apetyt na krwiste mięso. Przyjaciel małżeństwa – Hutch – zauważa, że dzieje się coś dziwnego, a gdy zaczyna szukać przyczyn, zapada w tajemniczą śpiączkę i umiera. Udaje mu się jednak zostawić Rosemary książkę o czarach i czarownicach oraz wskazówkę do swoich ustaleń. Dzięki temu kobieta odkrywa połowę prawdy, mówiącej, że jej sąsiedzi to sataniści, którzy odprawiają nad nią swe zaklęcia używając ziół, uśpili w noc poczęcia zatrutym deserem, podarowali amulet z używanym w magicznych rytuałach tannisem, serwują codziennie koktajle na wzmocnienie ciężarnej.
Z czasem o udział w spisku zaczyna podejrzewać też swego męża i prowadzącego ciążę doktora Sapirsteina...

Na podstawie powieści Iry Levina pod tym samym tytułem.



Tytuł oryginalny: "Rosemary's Baby"
Inne tytuły: "Le bébé de Rosemary", "El bebé de Rosemary", "Rosemary gyermeke", "A Semente do Diabo", "Rosemaryna beba", "La semilla del diablo", "Rosemary má detátko", "Copilul lui Rosemary", "Rosemaries Baby", "Rosemary'nin Bebeği", Το μωρό της Ρόζμαρυ, "Бебето на Розмари", «Ребенок Розмари», بچه رزماری, 로즈메리의 아기, תינוקה של רוזמרי, როზმარის ბავშვი, റോസ്മേരീസ് ബേബി, 『ローズマリーの赤ちゃん』, 《魔鬼怪嬰》,
Produkcja: 1967-1968
Premiera: 12 czerwiec 1968 (USA)


Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Rosemary Woodhouse
Guy Woodhouse
Minnie Castevet
Roman Castevet
Hutch
Dr Sapirstein
Terry; w napisach jako: Angela Dorian
Laura-Louise
pan Nicklas
Elise Dunstan
Dr Hill
Grace Cardiff; w napisach pod nazwiskiem: Landy
Dr Shand
Diego
pani Gilmore
przyjaciółka Rosemary
przyjaciółka Rosemary; w napisach imię: Wendy
i inni
Dubbing:
Donald Baumgart



Notatki:
Po nowojorskiej premierze "Dziecka Rosemary" recenzenci prasy fachowej prześcigali się w pochwałach. Polański podbił Hollywood. Uwagę krytyków i publiczności zwróciła także piękna muzyka Krzysztofa Komedy. Film odniósł ogromny sukces komercyjny na całym świecie (włącznie z krajami komunistycznymi, aczkolwiek dopiero po kilku latach) i przyczynił się do powstania kolejnych filmów o podobnej tematyce. Został też zauważony przez Amerykańską Akademię Filmową. W 1969 roku film nominowano do Oscara w kategoriach: najlepszy scenariusz adaptowany (Roman Polański) oraz najlepsza żeńska rola drugoplanowa (Ruth Gordon za rolę Minnie Castevet).


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170917

(POL) polski,






























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz