Czarne złoto (2011)

Gdy na początku XX wieku emir Nesib z Hobeiki pokonał w końcu sułtana Amara z Salmy w ciągnącej się od pokoleń wojnie między ich plemiona, zawarto rozejm i aby zapobiec podobnej wojnie w przyszłości utworzono między ich terytoriami strefę buforową, która po wsze czasy miała pozostać niczyja. Aby scementować pokój między plemionami emir Nesib zażądał, aby synowie sułtana Amara zamieszkali na jego dworze i wychowywali się razem z jego własnymi dziećmi.
Jednak 15 lat później geolodzy z Texas Oil odkrywają, że piaszczysty teren ziemi niczyjej zwany „żółtym pasem” obfituje w złoża ropy naftowej. Staje się oczywiste, że ten, kto nimi zawładnie - w krótkim czasie stanie się bogaty poza wszelkie wyobrażenia...
[DeS, FilmyPolskie888, listopad 2011]
Na podstawie powieści Hansa Ruesch'a z 1957 r. p.t. "South of the Heart: A Novel of Modern Arabia" (we wznowieniu wydanej także pod innym tytułem: "The Great Thirst and The Arab").





Tytuł oryginalny: "Black Gold", داي أوف ذا فالكون, "Or noir",
Inne tytuły: "Day of the Falcon", "Black Thirst", "Il principe del deserto", "Kara Altin", "Чeрное золото",
Produkcja: 2011 (Katar / Francja / Wielka Brytania)
Premiera: 25 październik 2011 (Katar)
                              marzec 2012 (Polska - tylko wideo / bez dystrybucji kinowej)

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
książę Auda
emir Nesib
sułtan Amar
księżniczka Lejla
dr Ali
Aisza
Thurkettle
Saleh
Hassan Dakhil
szejk plemiona Beni Sirri
Ibn Idriss
pułkownik wojsk plemienia Nesib
sierżant Talib
Khoz Ahmed
Magruf
prawnik
teolog Jego Wysokości
teolog w grubych okularach
Fadlalah
młody doktor
Tarik
szejk Al Talebin
szejk Bani Sadr
stary imam
towarzysz Khoz Ahmeda
i inni


Notatki:
Jak dotąd najdroższy w historii film wyproodukowany przez jakikolwiek kraj arabski, którego budżet wyniósł ponad 40 milionów dolarów USA, a do jego realizacji zatrudniono najlepszych specjalistów z Francji, USA i Wielkiej Brytanii (każdy z nich - od oświetleniowców przez edytorów po scenarzystów, kompozytora i reżysera - wszyscy byli zdobywcami głównych nagród w swoich dziedzinach na światowych festiwalach).
Produkcja tego filmu była szeroko opisywana i komentowana prawie codziennie w świecie arabskim na długo przed jej rozpoczęciem. Już od samego początku wiadomo było, że (jako najpopularniejszy w krajach arabskich aktor zachodni) w filmie zagra Antonio Banderas, a operatorem miał być przyjaciel reżysera Robert Fraisse (znany m.in. z filmu "Wróg u bram") z którym wcześniej zrealizował kilka filmów. Jednak z powodu przesunięcia terminarza - cała produkcja była podporządkowana terminom dogodnym dla Antonio Banderasa - okazało się, że Fraisse nie będzie już dostępny i przez pewien czas pojawiały się różne nazwiska mających go zastąpić operatorów. Sugerowano m.in. znanego z "Helikoptera w ogniu" polskiego operatora filmowego, pana Stanisława Idziaka (który w tym czasie był jednak w trakcie realizacji "1920 - Bitwy Warszawskiej", więc wydaje się to mało prawdopodobne). Ostatecznie reżyser Jean-Jacques Annaud, który miał wolną rękę w doborze ekipy, ku zaskoczeniu świata filmowego zdecydował się na mało wówczas znanego operatora francuskiego, Jean-Marie Dreujou.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170909

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz