Mała księżniczka (1939)

Wdowiec kapitan Crewe otrzymuje powołanie do wojska i zostaje wysłany na wojnę w Afryce Zachodniej. Na czas swojej nieobecności umieszcza córkę Sarę w ekskluzywnym pensjonacie dla panien. Gdy z frontu docierają wieści o śmierci kapitana i okazuje się, że był bankrutem, kierowniczka pensjonatu zamienia Sarę w służącą, która musi zapracować na własne utrzymanie. Jednakże dumna dziewczynka potrafi nosić z godnością nawet najgorsze łachmany, a w swym malutkim pokoiku na poddaszu, głodna i przemarznięta Sara ucieka w świat wyobraźni...

Film oparty na motywach powieści pod tym samym tytułem autorstwa Frances Hodgson Burnett.




Wersja z czytaczem polskich napisów dla niepiśmiennych.


Tytuł oryginalny: "The Little Princess"
Inne tytuły: "Sueño de Hadas", "Petite Princesse", "A kis hercegnő", "La piccola principessa", "Die kleine Prinzessin", «Маленькая принцесса», 『テンプルちゃんの小公女』,
Produkcja: 1938-1939
Premiera: 10 marzec 1939 (pokaz premierowy, Nowy Jork, USA)
                  17 marzec (USA)
                   8 październik 1939 (Finlandia)
                   8 listopad 1939 (Węgry)
                  21 wrzesień 1976 (Niemcy Zachodnie - tylko w TV)
                  22 grudzień 1979 (Japonia)

Reżyseria:


Muzyka:
nie wymieniony w czołówce
nie wymieniony w czołówce

Obsada:
Sara Crewe
Geoffrey Hamilton
Rose
kpt. Crewe
Ram Dass
Bertie Minchin
Amanda Minchin
Becky
Lord Wickham
Lavinia
królowa Wiktoria
Jessie
Ermengarde
pan Burrows
kucharka
i inni


Notatki:
Polska premiera filmu zaplanowana była na koniec października lub początek listopada 1939 roku, jednak niemiecko-sowiecka napaść na Polskę opóźniła ją o prawie 40 lat i nastąpiła tylko w telewizji.
Po wojnie producent filmu Darryl F. Zanuck zabronił udostępniania za swego życia wszystkich filmów do których posiadał prawa własności (lub dystrybucji?) w Niemczech i Japonii. Pomimo, że „Mała księżniczka” znalazła się w domenie publicznej już pod koniec lat 1960., żaden z dystrybutorów niemieckich i japońskich przez wiele lat nie odważył się złamać zakazu tego bardzo wpływowego, amerykańskiego Żyda. Uczynił to dopiero nowy szef niemieckiej telewizji, który w 1976 r. wbrew naciskom nie tylko pokazał film w telewizji, ale też emitował go z niemieckim dubbingiem, co podobno miało ogromnie zirytować Zanucka.
Natomiast premiera filmu w Japonii odbyła się natychmiast po ogłoszeniu informacji o śmierci znanego producenta, jeszcze tego samego wieczoru w jednym z największych kin Tokio.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.181015

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz